Centralna Szkoła PSP w Częstochowie,
ul. Sabinowska 62/64, 42-200 Częstochowa

tel.:  (34) 34-77-000
e-mail: cspspcz@cspsp.pl

REGON: 150 123 657,  NIP: 573-11-77-649,
BIP, ePUAP /cspsp_czestochowa/SkrytkaESP

Developed in conjunction with Joomla extensions.

Terminy szkoleń inspektorów ochrony przeciwpożarowej na 2024 rok:

• szkolenie IOP w formie hybrydowej

• szkolenie IOP AKTUALIZACJA


30 lecie CS PSP

Taktyka Działań Ratowniczych. Ratownictwo drogowe - zdarzenie masowe

Taktyka Działań Ratowniczych mocnym akcentem zakończyła 8 zjazd Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego 18-2021 w kwalifikacji BPO.04.

Kursanci zmierzyli się z trudnym założeniem – wypadkiem masowym. Ćwiczenie poprzedzone było wykładem na temat segregacji osób poszkodowanych w wypadkach masowych.

Scenariusz ćwiczenia zakładał zderzenie czołowo-boczne Fiata Ducato z Renault Thalia. Umiejscowienie zdarzenia w zjeździe do garażu podziemnego znacznie ograniczyło ratownikom dostęp do pojazdów, utrudniło wykonanie dostępu, transport niezbędnego sprzętu ratowniczego, jak i ewakuację poszkodowanych do wyznaczonego miejsca pomocy medycznej. W pojazdach łącznie znajdowało się 7 osób (6 osób dorosłych i jeden noworodek). Poza manekinami organizatorzy umieścili w pojazdach kilku słuchaczy, którzy swoimi krzykami i śpiewami wprowadzili element chaosu – tak często obecny przy tego typu zdarzeniach. Dodatkowo pozoracja ran, płacz dziecka, realistyczne uszkodzenia samochodów, podgrywka w postaci dymu i stroboskopów spowodowały, że ratownicy bardzo szybko zapomnieli, że są to ćwiczenia i z wielkim zaangażowaniem przystąpili do działań.

Po zakończonym ćwiczeniu, wykorzystując materiał filmowy, prowadzący przeprowadzili dyskusję z kursantami, omawiając błędy, chwaląc dobre rozwiązania, jak i przedstawiając alternatywne możliwości prowadzenia działań ratowniczych.

 

Additional information