Centralna Szkoła PSP w Częstochowie,
ul. Sabinowska 62/64, 42-200 Częstochowa

tel.:  (34) 34-77-000
e-mail: cspspcz@cspsp.pl

REGON: 150 123 657,  NIP: 573-11-77-649,
BIP, ePUAP /cspsp_czestochowa/SkrytkaESP

Developed in conjunction with Joomla extensions.

Terminy szkoleń inspektorów ochrony przeciwpożarowej na 2024 rok:

• szkolenie IOP w formie hybrydowej

• szkolenie IOP AKTUALIZACJA


30 lecie CS PSP

Tragedia w kopalni Pniówek. Żałoba na Śląsku

Na terenie Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie na znak żałoby flagi narodowe opuszczone zostały do połowy masztu.

Zawyły syreny alarmowe dla uczczenia pamięci tragicznie zmarłych górników. Składamy kondolencje dla rodzin i bliskich ofiar katastrofy górniczej w KWK Pniówek. W imieniu strażaków i pracowników Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie składamy najszczersze kondolencje rodzinom oraz bliskim ofiar katastrofy górniczej w KWK Pniówek w Pawłowicach. Słowa wsparcia oraz życzenia szybkiego powrotu do zdrowia kierujemy do pozostałych poszkodowanych w tym strasznym wypadku górników. Myślami i sercem jesteśmy z Wami.

Strażacy i pracownicy cywilni Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.

W związku z tragicznym wypadkiem, do którego doszło 20 kwietnia br. w kopalni węgla kamiennego 'Pniówek' w gminie Pawłowice na terenie całego województwa śląskiego w związku z tragicznymi wydarzeniami trwa żałoba.

- W środę doszło do wybuchu metanu w kopalni Pniówek w Pawłowicach. Do tej pory potwierdzono śmierć 5 pracowników, siedmiu kolejnych jest zaginionych. Do wypadku doszło w ścianie na poziomie 1000 metrów kwadrans po północy. W zagrożonym rejonie przebywało łącznie 42 pracowników. 21 z nich przebywa w szpitalach, wśród nich 10
w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

- W czwartek wieczorem doszło do czterech kolejnych wybuchów metanu. W tym czasie grupa ratowników układała rurociąg, doprowadzający powietrze w zagrożony rejon. Zmusiło to ekipy do przerwania akcji. Do szpitali trafiło kolejnych 10 ratowników.

- Obecnie akcja ratownicza w kopalni Pniówek ogranicza się do izolacji rejonu katastrofy. Taką decyzję ze względu na duże zagrożenie kolejnymi wybuchami metanu i bezpieczeństwo zastępów ratowniczych podjął sztab kryzysowy. Po ziemią uwięzionych jest siedem osób.

- W sobotę nad ranem Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała o kolejnym groźnym incydencie. W nocy w kopalni Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka doszło do wstrząsu. Zdarzenie miało miejsce na głębokości 900 metrów. Odnotowano też intensywny wypływ metanu.

- Trwa akcja ratunkowa. Pracuje 6 zastępów, czyli 30 ratowników.