Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego
- Details
- Published: Wednesday, 15 March 2023 13:59
- Hits: 1601
Uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbyła się 13 marca na Jasnej Górze.
Zorganizowali ją Wojewoda Śląski, Oddział Okręgowy NBP w Katowicach i Śląski Kurator Oświaty. Patronat honorowy objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski oraz Pani Jadwiga Wiśniewska europoseł do Parlamentu Europejskiego.
W obchodach udział wziął Komendant Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie st. bryg. Piotr Placek oraz kadeci Dziennego Studium Aspirantów CS PSP. Udział kadetów Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie w uroczystościach poświęconym bohaterom narodowym, to dla nich bez wątpienia żywa lekcja historii, której nie da się odebrać bezpośrednio w Szkole.
Uczczono bohaterów, którzy walczyli i oddali swoje życie podczas bitwy o niepodległą Polskę. Inicjatorami projektu edukacyjnego „Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim”, którego realizacja potrwa do marca 2024 r. są Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach i stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość”.
Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer gratulowała uczniom i nauczycielom twórczej inwencji, pomysłowości i ogromnego zaangażowania. By przybliżyć historię Powstania Styczniowego, uczniowie przygotowali m.in. gry miejskie, terenowe, marszobiegi, w planach są biwaki harcerskie, przeróżne konkursy od fotograficznego przez plastyczny, historyczny do literackiego, sadzenie Dębu Pamięci. Powstanie było wyjątkowym zrywem, kiedy nie mając własnego państwa, Polacy stawili czoła największemu imperium w ówczesnej Europie. Polacy zamanifestowali, że chcą mieć swoje miejsce na mapie Europy, że chcą odzyskać godność jako naród.
W imieniu Paulinów przeor Jasnej Góry podziękował przede wszystkim młodzieży zaangażowanej w projekt i tym, którzy go współorganizują. - To ważne, by uczyć historii, budzić świadomość narodową i pokazywać, że jako Polacy, mamy piękną choć trudną historię, a Powstanie Styczniowe należy do tych najważniejszych kart polskiej historii.
W czasie jasnogórskiego spotkania szkoły biorące udział w projekcie otrzymały pamiątkowe tablice i publikacje.