Częstochowskie obchody 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej
- Details
- Published: Thursday, 08 May 2025 20:32
- Hits: 15
W czwartek, 8 maja na Placu Pamięci Narodowej w Częstochowie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej – wydarzenia, które na zawsze zapisało się w historii ludzkości jako jeden z najbardziej tragicznych i krwawych konfliktów zbrojnych.
Obchody zgromadziły licznie przedstawicieli władz samorządowych, środowisk kombatanckich i patriotycznych, formacji mundurowych, uczniów częstochowskich szkół oraz mieszkańców miasta. Centralną Szkołę PSP w Częstochowie reprezentował jej Komendant st. bryg. Jarosław Jankowski.
W atmosferze powagi i zadumy zebrani uczcili pamięć milionów ofiar wojny minutą ciszy oraz złożeniem kwiatów przed pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny. Obecność wielu młodych ludzi - uczniów częstochowskich szkół - nadała wydarzeniu szczególny wymiar międzypokoleniowego przekazu i pamięci.
Wśród zaproszonych gości był m.in. wiceprezydent Częstochowy, Ryszard Stefaniak, który w swoim przemówieniu podkreślił dramatyczną aktualność przesłania płynącego z historii II wojny światowej, szczególnie w kontekście współczesnych zagrożeń geopolitycznych. Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego i prezes częstochowskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP, Tomasz Szczygłowski, zwrócił uwagę na rolę edukacji i wychowania patriotycznego w kształtowaniu świadomości młodych pokoleń. - To nasz obowiązek jako nauczycieli i wychowawców - przekazywać wiedzę o historii, ale też uczyć pamięci i szacunku dla tych, którzy oddali życie za wolność Polski - mówił. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili również żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca wraz z pocztem sztandarowym.
Starostwo Powiatowe w Częstochowie podczas ceremonii reprezentowali: Anna Dziewior - Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego, Cezary Stempień - Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich, Andrzej Jura - Inspektor, Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych oraz specjalista ds. obrony cywilnej.
Warto przypomnieć, że według historyków w wyniku II wojny światowej śmierć poniosło od 50 do 78 milionów ludzi, w tym około 6 milionów obywateli polskich. Dla Częstochowy szczególnie bolesnym wydarzeniem pozostaje tzw. Krwawy Poniedziałek z 4 września 1939 roku, kiedy to w wyniku niemieckich represji życie straciły setki mieszkańców miasta - Polaków i Żydów.
Pamięć o tamtych wydarzeniach to nie tylko wyraz hołdu, ale także przestroga - by nigdy więcej nie dopuścić do powtórki z historii.