Centralna Szkoła PSP w Częstochowie,
ul. Sabinowska 62/64, 42-200 Częstochowa

tel.:  (34) 34-77-000,  fax:  (34) 34-77-104,
e-mail: cspspcz@cspsp.pl

REGON: 150 123 657,  NIP: 573-11-77-649,
BIP, ePUAP /cspsp_czestochowa/SkrytkaESP

Developed in conjunction with Joomla extensions.

Terminy szkoleń inspektorów ochrony przeciwpożarowej na 2024 rok:

• szkolenie IOP w formie hybrydowej

• szkolenie IOP AKTUALIZACJA


 

Pomoc uchodźcom z Ukrainy

W dniu 4 kwietnia 2022 roku po sześciu dobach służby nastąpiła kolejna podmiana kadetów i kadry z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, którzy prowadzą działania na terenach przygranicznych w okolicach Hrubieszowa.

Trwają szeroko zakrojone działania jednostek ochrony przeciwpożarowej zaangażowanych w transport i pomoc humanitarną dla uchodźców z Ukrainy. Państwowa Straż Pożarna koordynuje przewóz osób z granicy do punktów recepcyjnych i miejsc bezpiecznych w całej Polsce. Zgodnie z apelem Komendanta Głównego nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka wciąż i nieprzerwanie od kilku tygodni trwają nasze działania na przejściach granicznych Zosin oraz Dołhobyczów (powiat Hrubieszów). Solidaryzując się z sąsiadami zza wschodniej granicy, intensywnie pracujemy, aby zapewnić bezpieczeństwo uchodźcom. Miasteczka namiotowe, łóżka polowe, koce, transport z granicy do punktów recepcyjnych i miejsc czasowego pobytu w kraju – to tylko część z wymienionych zadań, jakie wykonują strażacy. Pomoc, którą udzielamy zaczęła obejmować coraz większe obszary. Kadeci oraz kadra uczestniczą również w pracach związanych z pakowaniem darów zebranych w różnego rodzaju akcjach czy zbiórkach, które są najczęściej jedynymi środkami pomocowymi do przetrwania. Strażacy PSP we współpracy z przedstawicielami PKP koordynują transporty kolejowe uchodźców.

Jesteśmy dumni, że  nasza kadra i nasi kadeci z empatią, poświęceniem i przede wszystkim otwartym sercem, wykonują swoje obowiązki i pomagają osobom uciekającym przed wojną, wspierając ich także dobrym słowem i nadzieją na lepsze jutro. Za to należą się im wielkie słowa uznania. Działania ramię w ramię ze wszystkimi służbami mundurowymi zaangażowanymi w pomoc uchodźcom pozwalają na sprawną organizację i wykonywanie powierzonych obowiązków. Działania kadry i kadetów polegają m.in. na pozyskaniu podstawowych informacji od Ukraińców (w przytłaczającej większości kobiet oraz dzieci), związanych z ich dalszym pobytem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i UE. Ponadto pomagamy Ukraińcom przy sprawnym przekraczaniu granicy. Dodatkowo zapewniamy komfort termiczny zziębniętym uchodźcom, a także pomagamy przy przenoszeniu małych dzieci oraz transporcie dobytku osób uchodzących z Ukrainy. Aktywnie współpracujemy też z wolontariuszami, pomagając im m.in. w wydawaniu posiłków oraz ciepłej odzieży i koców.

Galeria zdjęć

Pomoc uchodźcom z Ukrainy
Pomoc uchodźcom z Ukrainy
Pomoc uchodźcom z Ukrainy
Pomoc uchodźcom z Ukrainy
Pomoc uchodźcom z Ukrainy
Pomoc uchodźcom z Ukrainy
Pomoc uchodźcom z Ukrainy
Pomoc uchodźcom z Ukrainy
Pomoc uchodźcom z Ukrainy

Additional information