Centralna Szkoła PSP w Częstochowie,
ul. Sabinowska 62/64, 42-200 Częstochowa

tel.:  (34) 34-77-000
e-mail: cspspcz@cspsp.pl

REGON: 150 123 657,  NIP: 573-11-77-649,
BIP, ePUAP /cspsp_czestochowa/SkrytkaESP

Developed in conjunction with Joomla extensions.

Terminy szkoleń inspektorów ochrony przeciwpożarowej na 2024 rok:

• szkolenie IOP w formie hybrydowej

• szkolenie IOP AKTUALIZACJA


 

Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

Pamiętaj!

Zawsze jeśli jesteś świadkiem wypadku, jak najszybciej poinformuj o tym osobę dorosłą.

Lodowiska

 • chcąc jeździć na łyżwach korzystaj tylko ze zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk,
 • zabawa na zamarzniętym jeziorze, stawie, gliniance lub rzece jest bardzo niebezpieczna i może skończyć się tragicznie, ponieważ cienki, kruchy lód może się załamać pod twoim ciężarem.

Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania.
Gdybyś był świadkiem takiego wypadku natychmiast wezwij do pomocy osobę dorosłą.

Bezpieczne ferie na stoku

Jak chronić oczy i głowę ? Bezpieczne ferie na stoku zacznijmy od kupna kasku. Polskie prawo nakazuje noszenie kasku osobom poniżej 16. roku życia, lepiej jednak w każdym wieku pamiętać o tej ochronie. Statystyki mówią, że co czwarty upadek na stoku kończy się urazem głowy.

Przed kupnem sprawdźmy, czy kask ma symbol CE (czyli spełnia unijne wymogi dot. bezpieczeństwa użytkowania). Prawidłowo dobrany powinien z przodu sięgać brwi, z tyłu nie opierać się o szyję i nie pozostawiać miejsca pomiędzy wyściółką a głową.

Jadąc na narty, zawsze zabierajmy też porządne okulary przeciwsłoneczne lub gogle; szczególnie, jeśli planujemy jeździć w wyższych partiach gór. Uwaga, zakładamy je również w pochmurne dni (śnieg odbija promieniowanie, a jego siła wzrasta wraz z wysokością, na której się znajdujemy). Okulary czy gogle kupujemy tylko z filtrem UV.
Pamiętajmy o rozgrzewce przed wyjściem na stok i przestrzegajmy kilku ważnych zasad.

Najczęstszą przyczyną upadków i zderzeń jest niedostosowanie prędkości zjazdu do swych umiejętności i warunków panujących na stoku. Wystarczy nagła stromizna, mulda czy zwężenie, by stracić kontrolę nad sytuacją. Uważnie dobierajmy więc trudność trasy, nie kierując się ani przesadną ambicją, ani namowami znajomych.

Kolor trasy ma znaczenie.
Trasa niebieska ma lekkie nachylenie zbocza (maksymalnie do 17 stopni). Nie występują na niej trudne podejścia ani zjazdy.
Na trasie czerwonej pojawiają się wymagające odcinki, zaś stromizna może sięgnąć 22 stopni.
Na trasie czarnej nawet zaawansowany narciarz powinien zjeżdżać z ogromną uwagą. Występują tam nieoczekiwane stromizny, nagłe zakręty, muldy, zwężenia, oblodzone odcinki, a nachylenie stoku sięga 28 stopni.
We Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii istnieją również trasy zielone. Tak zwane ośle łączki nadają się dla wszystkich. Łagodny spadek zbocza sprawia, że idealne są dla dzieci i początkujących, ale również osoby lepiej jeżdżące mogą się tam rozgrzać przed wyruszeniem w trudniejszy teren.

Narciarski dekalog

Międzynarodowa Federacja Narciarska, w skrócie FIS, opracowała zasady obowiązujące na całym świecie. Ustalają one m.in.: kto ma pierwszeństwo na stoku – zawsze przysługuje ono narciarzom znajdującym się poniżej. Wyprzedzać można z każdej strony, ale w odpowiedniej odległości, gwarantującej nie tylko, że nie potrącimy wyprzedzanego, ale również nie zmusimy go do zmiany toru jazdy. Jeśli musimy się zatrzymać, stajemy na skraju stoku, w miejscu, gdzie będzie nas dobrze widać, a przy ponownym włączaniu się do ruchu sprawdzamy, czy nie stwarzamy niebezpieczeństwa dla innych narciarzy (a tym samym – i dla nas samych).

Zdawałoby się to oczywiste, ale nie dla wszystkich. Takie zagrożenie bardzo często tworzą snowboardziści, siadając pośrodku trasy, nierzadko pod wzniesieniem, co czyni ich zupełnie niewidocznymi dla zjeżdżających osób.

Kolejna bezdyskusyjna, ale często lekceważona zasada głosi, że podchodzimy (lub schodzimy) tylko skrajem stoku. Należy przestrzegać znaków narciarskich, które ostrzegają m.in. przed zakrętami, skrzyżowaniami tras, zwężeniami, ratrakami i lawinami. Szczególną uwagę zwracajmy na dzieci – nawet jeśli nieźle jeżdżą, nie są w stanie ocenić sytuacji tak pewnie jak osoby dorosłe.

Petardy

 • wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego używaj ich wyłącznie pod nadzorem dorosłych; zakup ich przez osoby poniżej 18 roku życia jest zabroniony,
 • pamiętaj że wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale nawet poważniejsze uszkodzenia twojego ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. Petardy należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu – przed kupnem należy sprawdzić czy jest taka w języku polskim. Jedynie takie postępowanie gwarantuje bezpieczeństwo podczas ich odpalania.
 • nie używaj wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar (stodoły, sterty słomy, las, itp.)

Łatwopalne substancje

 • niektóre substancje łatwo się zapalają, dlatego zaprószenie ognia w pobliżu ich składowania może spowodować pożar lub wybuch,
 • unikaj miejsc gdzie leżą beczki, puszki i pojemniki niewiadomego pochodzenia, nie tylko ze względu na łatwopalne ale również trujące substancje, które mogą się w nich znajdować,
 • przede wszystkim nie baw się zapałkami.

Oparzenia

 • są jednym z najczęstszych urazów wynikających z niewiedzy, nieuwagi, bądź lekceważenia podstawowych zasad postępowania,
 • pamiętaj, że nawet gorąca para wydobywająca się z czajnika może być niebezpieczna i dotkliwie poparzyć,
 • w przypadku oparzenia, miejsce poparzenia schłodź natychmiast strumieniem zimnej, bieżącej wody.

Mieszkanie

 • zabawa zapałkami, kuchenką lub piecykiem gazowym, uruchamianie urządzeń elektrycznych (kuchenka, żelazko) może spowodować pożar lub wybuch,
 • w żadnym wypadku nie próbuj „majsterkować” przy sprzęcie podłączonym do gniazdka elektrycznego, a tym bardziej przy samym gniazdku,
 • umieść w widocznym miejscu i zapamiętaj numery telefonów alarmowych, które mogą przydać się w razie wypadku:
  997 – policja,
  998 – straż pożarna,
  999 – pogotowie ratunkowe,
  z telefonu komórkowego 112.
 • lekarstwa bardzo często mogą wyglądać jak kolorowe cukierki, niewłaściwie stosowane mogą być bardzo niebezpieczne, czasami nawet mogą doprowadzić do śmierci, gdy poczujesz się źle nigdy nie próbuj leczyć się sam; powiedz o tym komuś dorosłemu.

Gdy powstanie pożar w domu lub na zimowisku

 • zadzwoń do straży pożarnej pod numer - 998 lub 112 z telefonu komórkowego,
 • staraj się zejść na piętro poniżej palącego się mieszkania lub wyjść na zewnątrz budynku. Pamiętaj – dym unosi się do góry – nie wolno zjeżdżać windami, nie należy otwierać drzwi przez które wydobywa się dym, gdyż dostarczenie większej ilości tlenu może spowodować szybki rozwój pożaru i płomienie mogą nas poparzyć,
 • jeżeli nie możesz opuścić mieszkania, nie otwieraj drzwi prowadzących na korytarz, uszczelnij je, wzywaj krzykiem pomocy, wykonuj polecenia strażaków,
 • nie gaś wodą urządzeń elektrycznych, grozi to porażeniem prądem; staraj się wyciągnąć z gniazdka przewód zasilający (np. drewnianym kijem od szczotki), można
 • wykręcić bezpieczniki by odłączyć dopływ prądu do mieszkania,
 • powiadom o zagrożeniu sąsiadów,
 • nie wdychaj dymu – zasłoń usta mokrą tkaniną; jeżeli to możliwe, zmocz swoje ubranie lub owiń ciało mokrą grubą tkaniną z naturalnych materiałów (z lnu, wełny, bawełny itp.).

Gdy poczujesz gaz

 • zawiadom jak najszybciej pogotowie gazowe,
 • powiadom sąsiadów,
 • nie włączaj światła ani żadnych urządzeń elektrycznych,
 • nie zapalaj zapałek czy zapalniczek,
 • zamknij zawór gazu w mieszkaniu,
 • otwórz szeroko okna,
 • wyjdź na zewnątrz budynku.

Nigdy nie zbliżaj się do nieznajomych zwierząt

 

Zima to pora roku kiedy bardzo łatwo o przemoczenie ubrania i wychłodzenie organizmu, należy jak najszybciej zdjąć mokre rzeczy, osuszyć ciało i szybko założyć suche ubranie, wskazanym jest napić się gorącej herbaty.

 

Pamiętaj!

Zawsze jeśli jesteś świadkiem wypadku, jak najszybciej poinformuj o tym osobę dorosłą. Powinieneś spokojnie i jak najdokładniej opisać to co i gdzie się wydarzyło. Powinieneś wiedzieć również, że ofiara wypadku może być w szoku i wypowiadane przez nią słowa czy polecenia mogą nie mieć sensu.

 

Bezpieczeństwo na lodzie

Jak przygotować się do zimy

Bezpieczny wypoczynek zimą

Grafika: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie
Materiały edukacyjne: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Additional information