Centralna Szkoła PSP w Częstochowie,
ul. Sabinowska 62/64, 42-200 Częstochowa

tel.:  (34) 34-77-000
e-mail: cspspcz@cspsp.pl

REGON: 150 123 657,  NIP: 573-11-77-649,
BIP, ePUAP /cspsp_czestochowa/SkrytkaESP

Developed in conjunction with Joomla extensions.

Terminy szkoleń inspektorów ochrony przeciwpożarowej na 2024 rok:

• szkolenie IOP w formie hybrydowej

• szkolenie IOP AKTUALIZACJA


 

Odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu

Polscy strażacy niezależnie od miejsca w którym się znajdują, zawsze są gotowi do niesienia pomocy innym osobom.

Przykładem na to jest funkcjonariusz CS PSP st. kpt. Mariusz Basiak, który przebywając na urlopie wypoczynkowym w jednym z tureckich hoteli musiał zmierzyć się z pożarem do którego doszło w budynku. Zdarzenie miało miejsce 28 lipca br. w tureckiej miejscowości Bodrum. W jednym z pomieszczeń pomocniczych, przeznaczonych dla obsługi hotelu doszło do pożaru, w wyniku którego całe pomieszczenie zostało objęte ogniem.

Ze względu na fakt, że pomieszczenie to znajdowało się bezpośrednio przy otwartej klatce schodowej oraz sąsiadowało z pokojami dla gości, w sporej części hotelu pojawiło się również duże zadymienie. st. kpt. Mariusz Basiak widząc powagę sytuacji bez wahania udał się na miejsce zdarzenia, gdzie narażając własne życie i zdrowie ewakuował z zadymionych pokoi gości hotelowych, a następnie przystąpił do gaszenia pożaru przy użyciu hydrantu wewnętrznego. Wcześniejsze próby gaszenia ognia przy użyciu gaśnic przez personel okazały się nieskuteczne - pożar był zbyt mocno rozwinięty. Następnie po ugaszeniu ognia, koordynował on dalsze działania personelu oraz nadzorował miejsce zdarzenia, aż do chwili przybycia na miejsce jednostek tureckiej straży pożarnej. Dzięki swojej postawie, funkcjonariusz CS PSP zapobiegł dalszemu rozwojowi pożaru w hotelu, tym samym eliminując zagrożenie dla życia i zdrowia osób w nim przebywających.

Miłym akcentem w ramach podziękowania za udzieloną pomoc było zaproszenie st. kpt. Mariusza Basiaka do jednostki ratowniczo-gaśniczej w Bodrum. Gdzie mógł wymienić doświadczenie, zapoznać się ze specyfiką pracy oraz wyposażeniem miejscowych strażaków.

st. kpt. Mariusz Basiak jest wykładowcą przedmiotów związanych z profilaktyką pożarową oraz instruktorem gaszenia pożarów wewnętrznych w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie.

Galeria zdjęć

Odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu
Odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu
Odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu
Odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu
Odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu
Odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu

Additional information