Centralna Szkoła PSP w Częstochowie,
ul. Sabinowska 62/64, 42-200 Częstochowa

tel.:  (34) 34-77-000,  fax:  (34) 34-77-104,
e-mail: cspspcz@cspsp.pl

REGON: 150 123 657,  NIP: 573-11-77-649,
Biuletyn Informacji Publicznej, ePUAP

Developed in conjunction with Joomla extensions.

Interwencje JRG

Wypadek samochodu ciężarowego

W dniu 3 stycznia 2020 r. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Częstochowie zadysponowało z JRG CS PSP w Częstochowie zastęp GBA 2,7/16 i SCRt do zdarzenia drogowego w dzielnicy Dźbów na drodze DW 907, przy wiadukcie autostrady A1.

Na miejsce udawały się ponadto zastępy z JRG-2 wraz z dowództwem Jednostki oraz OSP Dźbów. Ze zgłoszenia wynikało, że ciężarówka uderzyła w most. Po przybyciu na miejsce zdarzenia oczom ratowników ukazał się niecodzienny widok. Z nieustalonych przyczyn samochód ciężarowy (wywrotka Renault Kerax do przewozu materiałów sypkich) z podniesioną „wanną” uderzył w betonowe przęsło mostu – Autostrady A1 przebiegającej nad drogą DW 907. W kabinie pojazdu znajdował się kierowca – leżący w poprzek kabiny, który doznał bardzo poważnych obrażeń wewnętrznych i zewnętrznych.

W wyniku szybkiego badania urazowego i przeprowadzonego wywiadu stwierdzono, że:

  • kierowca nie pamięta co się stało;
  • ma otwartą, krwawiącą, ranę głowy w okolicy czołowej;
  • doszło do złamania mostka i kilku żeber po stronie prawej klatki piersiowej;
  • brzuch jest bolesny, twardy z wyraźną obroną mięśniową;
  • poszkodowany zgłasza bardzo duże dolegliwości bólowe kręgosłupa w odcinku piersiowym, bez deficytów neurologicznych na kończynach;
  • występują objawy narastającej niewydolności oddechowej.

Ratownicy z JRG CS PSP po wstępnym zabezpieczeniu poszkodowanego ewakuowali go z pojazdu na nosach sztywnych typu deska. Następnie wspólnie innymi przybyłymi na miejsce Jednostkami Ochrony Przeciwpożarowej, przeprowadzili działania w ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy zgodnie z obowiązującymi procedurami działania.

Jednocześnie miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone – wyłączone z ruchu kołowego. W pojeździe wyłączono zasilanie oraz zabezpieczono występujące wycieki oleju hydraulicznego.
Poszkodowany, po kilku minutach przebywania pod opieką JOP, został przekazany przybyłemu na miejsce Podstawowemu Zespołowi Ratownictwa Medycznego z Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. W stanie ciężkim, poszkodowany został przetransportowany do Szpitala, gdzie w trybie pilnym trafił pod opiekę zespołu medycznego, który musiał wykonać natychmiastową operację chirurgiczną bezpośrednio ratującą życie chorego.

Galeria zdjęć

Additional information