Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 02 maj 2024 19:23
- Odsłony: 2767
2 maja jest obchodzony w Polsce jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Święto państwowe zostało ustanowione w 2004 roku w celu propagowania wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.
Na terenie Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie tradycyjnie uczczono DZIEŃ FLAGI. Odbył się uroczysty apel. Podniesiono flagę na maszt, oraz odśpiewano hymn Polski. Meldunek od dowódcy uroczystości bryg. Dawida Kręciwilka przyjął Z-ca Komendanta Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie st. bryg. dr Damian Hajdas. Na apelu obecna była kadra Szkoły, kadeci oraz kursanci. Całość uroczystości odbywała się w asyście zastępów podziału bojowego Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.
Członkowie Szkolnej Sekcji Ratownictwa Wysokościowego tj.: st. bryg. Damian Hajdas, bryg. Robert Żuczek, mł. bryg. Arkadiusz Omazda i st. kpt. Artur Wydra uczcili Dzień Flagi. W technice dwóch lin wciągnęliśmy naszą narodową flagę na szczyt najwyższego obiektu w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. Z dumą informujemy, że flaga zawisła na imponującej wysokości 40 metrów, symbolizując nasz szacunek dla wartości, jakie reprezentuje. Pozostajemy zmotywowani, gotowi na kolejne wyzwania, aby podnieść naszą flagę jeszcze wyżej!
Data święta flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie. Co więcej, w czasach PRL 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Poza granicami Polski, oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.