Szkolenie gruzińskich strażaków w Polsce - Polska Pomoc w praktyce
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 04 wrzesień 2024 08:59
- Odsłony: 1592
W dniach 25-30 sierpnia br. w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie zrealizowano warsztaty szkoleniowe dla 12 ratowników ze Służby Zarządzania Kryzysowego Gruzji (Emergency Management Service - EMS).
Po przywitaniu przez Zastępcę Komendanta Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie st. bryg. dr Damiana Hajdasa gruzińskich strażaków oraz polskich instruktorów rozpoczęły się właściwe zajęcia teoretyczne i praktyczne. Warsztaty, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, obejmowały zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. W programie znalazły się między innymi takie zagadnienia, jak techniki poruszania się po linach, przejście linowe w Jaskini Studnia Szpatowców, działania ratownicze w terenie naturalnym (Skałki Podlesickie) oraz ćwiczenia na wieży szybowej dawnej kopalni i na kominie. Duży nacisk położono również na działania ratownicze na konstrukcjach kratownicowych, dachach oraz studni.
Szkolenie to było kolejnym elementem projektu pn. „Rozwój ratownictwa specjalistycznego w Gruzji w obszarze ratownictwa wysokościowego oraz technicznego” – realizowanego przez Komendę Główną PSP i Akademię Pożarniczą w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Warsztaty zakończyły się uroczystym wręczeniem uczestnikom dyplomów, które odbyło się w obecności Zastępcy Komendanta Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie st. bryg. dr Damiana Hajdasa, st. bryg. Jacka Zalecha - Dyrektora Biura Planowania Operacyjnego KG PSP oraz st. bryg. Marcina Kucharskiego - Zastępcy Dyrektora Biura Planowania Operacyjnego KG PSP wraz z st. str. Moniką Wachnik - zastępcą kierownika projektu Akademii Pożarniczej w Warszawie.
Uczestnicy szkolenia wyrazili swoje zadowolenie z poziomu i intensywności przeprowadzonych zajęć, podkreślając, że zdobyta wiedza i umiejętności będą miały bezpośrednie zastosowanie w ich codziennej pracy ratowniczej.
Warsztaty te były kolejnym etapem wsparcia udzielanego Gruzji za pośrednictwem Państwowej Straży Pożarnej, mającym na celu budowę i rozwój tamtejszego systemu ratowniczego. Polska kontynuuje pomoc, nie tylko w zakresie szkoleń specjalistycznych, ale również poprzez dostarczanie niezbędnego sprzętu, który pozwoli gruzińskim ratownikom skuteczniej realizować działania ratownicze.