Centralna Szkoła PSP w Częstochowie,
ul. Sabinowska 62/64, 42-200 Częstochowa

tel.: (34) 34-77-000, e-mail: cspspcz@cspsp.pl
e-Doręczenia: AE:PL-58509-25720-ARFRA-30

REGON: 150 123 657,  NIP: 573-11-77-649,
BIP, ePUAP /cspsp_czestochowa/SkrytkaESP

Developed in conjunction with Joomla extensions.

Terminy szkoleń inspektorów ochrony przeciwpożarowej na 2025 rok:

• szkolenie IOP w formie hybrydowej

• szkolenie IOP AKTUALIZACJA


30 lecie CS PSP

Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla samorządowców

Wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast z województwa śląskiego zostaną przeszkoleni w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej na mocy umowy podpisanej 21.05.2025 roku przez Wojewodę Śląskiego Marka Wójcika oraz Komendanta Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie st. bryg. mgr inż. Jarosława Jankowskiego.

Obowiązek planowania oraz organizowania szkoleń nakłada na wojewodów ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej (OLiOC).

– Bezpieczeństwo mieszkańców województwa śląskiego to dla nas priorytet. Dlatego tak ważne jest, aby osoby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe na poziomie lokalnym poszerzały swoją wiedzę i umiejętności współdziałania w sytuacjach zagrożenia – podkreślali: Wojewoda Śląski oraz Komendant CS PSP. Program szkolenia odpowiada na aktualne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony ludności. Zajęcia obejmą zarówno wykłady, jak i ćwiczenia praktyczne.

W trakcie trzech dni szkoleniowych uczestnicy poznają m.in. zasady organizacji systemu ochrony, analizę zagrożeń oraz planowanie działań kryzysowych. Cykl szkoleń odbędzie się w siedzibie Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. Łącznie przeszkolonych zostanie 148 osób.

O ustawie

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, w wyniku prac prowadzonych od początku 2024 roku, została opracowana ustawa, która tworzy kompleksowy system ochrony ludności i obrony cywilnej w naszym kraju.

Konstrukcja systemu ochrony ludności została oparta głównie o już działające struktury tak, aby optymalnie wykorzystać istniejące zasoby, obejmujące w szczególności potencjał Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, struktur zarządzania kryzysowego, systemu powiadamiania ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz organizacji pozarządowych.

Opisane w ustawie zadania ochrony ludności polegają na działaniach związanych z przygotowaniem organów administracji publicznej do realizacji zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz z wystąpieniem sytuacji zagrożenia.

Ustawa określa m.in.:

  • zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny;
  • organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności;
  • zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej;
  • zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach;
  • zasady użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony;
  • zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej.

Przepisy odnoszą się także do kwestii związanych z finansowaniem ochrony ludności i obrony cywilnej i przewidują, że na rozwój systemu ochrony ludności i obrony cywilnej będzie przeznaczane co najmniej 0,3 proc. PKB. Dzięki temu Polska będzie miała nowoczesny system ochrony ludności i obrony cywilnej na miarę XXI wieku, dzięki któremu Polacy będą czuli się bezpiecznie.

Galeria zdjęć

Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla samorządowców

Additional information