XI Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 21 sierpień 2017 11:06
- Odsłony: 8614
XI Piesza Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków i ich rodzin liczyła około 100 osób. Strażacy w mundurach galowych wmaszerowali na jasnogórski plac w poniedziałek, 14 sierpnia, chwilę po godz. 12.00.
Pielgrzymów powitał nadbryg. Marek Jasiński - zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz komendanci wojewódzcy, powiatowi i miejscy oraz komendant CS PSP.
Pielgrzymka wyruszyła 5 sierpnia z Bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika z Warszawy. Trasę 310 km pokonano w 10 dni.
Organizatorem pielgrzymki był ks. st. bryg. Jan Krynicki, krajowy kapelan strażaków, a przewodnikiem ks. Paweł Samborski, kapelan podkarpackich strażaków. Najmłodszymi pątnikami byli Hania i Tomuś, oboje mają po 2 latka, najstarszym natomiast Jacek – 73 lata.
„Pielgrzymka to szczególny czas, kiedy wędrujemy, kiedy zbliżamy się do Boga, poprzez zmęczenie, poprzez pomoc drugiemu człowiekowi, i też doświadczamy tej miłości drugiego człowieka, która na szlaku pielgrzymim jest wszechobecna, chociażby przez podanie wody, czy podanie pomocnej dłoni w przypadku, kiedy to jest potrzebne” – opowiada ks. Szymon Czarnota, duszpasterz strażaków, kapelan powiatu żywieckiego. „W głównej mierze są intencje za strażaków, o pomyślność w służbie, ale także i za tych, którzy polegli w ubiegłym roku w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczych. Otaczamy naszą modlitwą również pierwszego generała Państwowej Straży Pożarnej, pierwszego komendanta Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Feliksa Delę, który w tym roku zmarł, otaczamy go modlitwą, aby też i uczcić tego człowieka, który włożył tyle serca w to, aby ta służba kwitła, i aby ta służba mogła tak pięknie funkcjonować i istnieć – mówi ks. Szymon Czarnota.
„Jest to wydarzenie dość szczególne, jest to jak gdyby zawierzenie Bogu własnej pracy, służby – mówił nadbryg. Marek Jasiński - zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej – Straż, i ochotnicza i państwowa, realizuje zadania na rzecz innych obywateli, i myślę, z wpisuje się w tą ideę pomocy bliźniemu. Każdy niesie swoją intencję, każdy modli się o to, o co chce, co jest dla niego najistotniejsze, oczywiście o strażakach też myślimy, o formacji, o bezpieczeństwie”.
Generał przekazał także wyrazy współczucia dla wszystkich poszkodowanych w ostatnim czasie podczas nawałnic przechodzących przez Polskę: „Byłem jako dowódca grupy operacyjnej w Chojnicach. Wydarzenie ciężkie, warunków atmosferycznych nie da się przewidzieć. Wyrazy współczucia dla rodzin”.
Mszy św. odprawionej o godz. 13.00 na Szczycie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a koncelebrowali: bp diec. łowickiej Andrzej Dziuba, bp pomocniczy arch. lubelskiej Józef Wróbel, bp pomocniczy diec. warszawsko-praskiej Marek Solarczyk, bp pomocniczy diec. zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński, który wygłosił homilię.
Podczas Mszy Świętej na Jasnej Górze w asyście pocztów sztandarowych z KM PSP w Częstochowie i jednostek OSP powiatu częstochowskiego, stawiła się również kompania honorowa CS PSP pod dowództwem mł. bryg. Zbigniewa Purgala.
W organizacji pielgrzymki pomagali:
- Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Leszek Suski,
- Komendant Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie mł. bryg. Piotr Placek,
- Komendant woj. mazowieckiego st. bryg. Jarosław Kurek,
- Komendant woj. łódzkiego st. bryg. Jarosław Wlazłowski,
- Komendant woj. śląskiego bryg. Jacek Kleszczewski,
- Komendant powiatowy PSP w Sieradzu st. bryg. Albert Romek,
- Komendant powiatowy PSP w Wieluniu mł. bryg. Tomasz Lewiński,
- Komendant miejski PSP w Gliwicach st. bryg. Janusz Przybylski,
- Komendant miejski PSP w Częstochowie st. bryg. Jarosław Piotrowski,
- Komendant miejski PSP w Mysłowicach mł. bryg. Mirosław Wiktor,
oraz Jednostki OSP na trasie przemarszu Pielgrzymki.
Galeria zdjęć