SPOTKANIE WIGILIJNE Z KADETAMI, KURSANTAMI CS PSP
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 24 grudzień 2019 10:19
- Odsłony: 5614
Tradycyjnie, jak co roku w Centralnej Szkole PSP odbyło się spotkanie opłatkowe z kadetami Dziennego Studium Aspirantów CS PSP oraz z uczestnikami szkolenia podstawowego w zawodzie strażak.
Na wstępie Komendant Centralnej Szkoły PSP mł. bryg. Piotr Placek powitał zebranych gości i życzył wszystkim spokojnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz zdrowia i szczęścia w zbliżającym się 2020 roku. Zebrani kadeci oraz kursanci wraz z zaproszonymi gośćmi wysłuchali życzeń i błogosławieństwa od obecnych na wieczerzy księży Ojca Jana Poteralskiego - Podprzeora Jasnej Góry oraz Księdza Grzegorza Sochackiego - Proboszcza Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego.
Szczególnym momentem było przekazanie Komendantowi Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie przez hm. Przemysława Kowalskiego z częstochowskiego hufca światełka betlejemskiego.
Tegorocznym hasłem światełka betlejemskiego są słowa:
„Światło, które daje moc…"
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
Historia światełka betlejemskiego zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew.
W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.