Awanse na wyższe stopnie służbowe kadetów XXIII Turnusu Dziennego Studium Aspirantów Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 17 lipiec 2020 21:07
- Odsłony: 6097
Komendant Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie bryg. Piotr Placek rozkazem nr 63/2020 z dnia 15 lipca 2020 roku za szczególne zaangażowanie w działania ratowniczo – gaśnicze podczas zderzenia dwóch samochodów ciężarowych i autokaru na DK 1, które miało miejsce 2 lipca, przyznał kadetom XXIII Turnusu Dziennego Studium Aspirantów Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie awanse na wyższe stopnie służbowe.
Na stopień starszego strażaka awansowani zostali:
- str. Grzegorz Koszelak,
- str. Bartosz Kawecki,
- str. Kamil Kędzia,
- str. Konrad Karoń,
- str. Dawid Białek.
Informacja o zdarzeniu:
2 lipca 2020 roku o godzinie 13:49 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku autokaru z samochodem ciężarowym, które miało miejsce na Drodze Krajowej nr 1 w miejscowości Bogusławice (pas jezdni w kierunku Warszawy). W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów stwierdzono, że w zdarzeniu biorą udział trzy pojazdy: dwie ciężarówki oraz autokar, którym podróżowało 28 cudzoziemców. Oba samochody ciężarowe objęte były pożarem – jeden, przewożący materiały sypkie, drugi, jak ustalono, przewożący materiały niebezpieczne. Dokumenty przewozowe materiałów uległy spaleniu, w trakcie dalszego rozpoznania ustalono że są to wyroby lakiernicze.
Kierowcy samochodów ciężarowych, jak i osoby podróżujące autokarem przebywały poza pojazdami. Ze względu na uszkodzenia kabiny autokaru oraz utrudniony dostęp, kierowca nadal pozostawał uwięziony w pojeździe.
W początkowej fazie, działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów wody i piany w natarciu na palącą się cysternę oraz samochód ciężarowy z ładunkiem. Strażacy wykonali dostęp do poszkodowanego kierowcy autokaru, przy użyciu ciężkiego zestawu narzędzi hydraulicznych, a następnie przekazali go zespołowi ratownictwa medycznego. Jednocześnie przeprowadzono triage wszystkich osób będących uczestnikami zdarzenia i udzielono potrzebującym kwalifikowanej pierwszej pomocy. Strażacy rozstawili również namiot dla osób poszkodowanych, w którym mogli schronić się przed słońcem, odpocząć i być pod stałą opieką przybyłych służb ratowniczych.
W zdarzeniu udział brało 31 osób. W pierwszej fazie działań 10 osób zostało przewiezionych do szpitali w Częstochowie i Radomsku. Na miejsce zadysponowano również 4 śmigłowce LPR oraz śmigłowiec wojskowy typu Mi – 17. Łącznie LPR przetransportował 3 osoby do szpitali w Opolu, Łodzi i Ostrowcu Świętokrzyskim.
W akcji ratowniczej brały udział 34 zastępy straży pożarnej, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa technicznego z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie oraz 17 zastępów OSP, w sumie ponad 100 strażaków.