Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze z aktywnym udziałem strażaków z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 07 wrzesień 2021 15:10
- Odsłony: 3857
Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zaprosił Centralną Szkołę PSP w Częstochowie do pomocy w organizacji pokazów rolniczych jak i dożynek prezydenckich.
Strażacy z Centralnej Szkoły zapewnili m.in. dyżur medyków wraz z możliwością przyjęcia szczepionki na COVID-19. Punkt szczepień był stworzony w porozumieniu z polikliniką MSWiA w Katowicach. Kadeci w trakcie dożynek, pełnili także wartę pod epitafium smoleńskim.
Tegoroczne dożynki na Jasnej Górze odbyły się pod hasłem: „Do Matki naszego zawierzenia”. Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W Eucharystii wziął udział prezydent RP Andrzej Duda.
Ks. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy przypomniał o wkładzie rolników w budowanie wolnej, demokratycznej Polski. Tegoroczne świętowanie to także pamięć o wydarzeniach sprzed 40 lat, kiedy w Rzeszowie podpisano porozumienie między strajkującymi rolnikami a władzami PRL i podobne w Ustrzykach Dolnych. Rok 2021 r. jest też czasem jubileuszowym obchodów 25-lecia działalności izb rolniczych.
Sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy podkreślił także znaczenie dobrego ustawodawstwa. - Aby nie spotkało nas to, przed czym przestrzegał Jan Paweł II w Tarnowie w 1987r., by rolnictwo w Polsce nie liczyło tylko na przetrwanie.
Mszy św. w intencji ludzi wsi przewodniczył na rozpoczęcie dożynek bp Leszek Leszkiewicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. W homilii podkreślił potrzebę troski o rodzinę, bo jak przegramy rodzinę, to wszystko przegramy. Nie będzie w Polsce dobrze, jeśli nie będzie zdrowych rodzin. Nie możemy dać się zwieść, ze rodzina, o której mówi Kościół, chrześcijaństwo to przeżytek".
Tradycyjnie dożynkom towarzyszyła 30. Krajowa Wystawa Rolnicza. Bp Leszek Leszkiewicz podczas otwarcia wystawy zauważył, że ludzie mieszkający na wsi, przywiązani do ziemi, najlepiej rozumieją to, że Ojczyzna jest naszym domem. Jak podkreślił Marek Dziubek, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Krajowa Wystawa Rolnicza była wydarzeniem towarzyszącym Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim i to przede wszystkim z modlitwą rolnicy przychodzą do Częstochowy.
W ramach dożynek zabrzmiała także "Pieśń o Ojczyźnie" Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".