Pożary wewnętrzne
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 14 luty 2017 07:56
- Odsłony: 21795
Szkolenie realizowane jest zgodnie z programem zatwierdzonym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 3 grudnia 2015 r.
Szkolenie w zakresie gaszenia pożarów wewnętrznych zorganizowane jest w formie 5 dni zajęć dydaktycznych. Celem szkolenia jest przygotowanie słuchaczy do skutecznego i bezpiecznego prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych podczas pożarów wewnętrznych oraz podniesieniu poziomu jego świadomości odnośnie zagrożeń wynikających z pracy w środowisku popożarowym.
Termin szkolenia:
1) 27-31 marca 2017 roku
Zgodnie z zaleceniami Komendy Głównej PSP zajęcia podczas szkolenia poprowadzą przeszkoleni instruktorzy z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych oraz wykładowcy zewnętrzni z wieloletnim doświadczeniem służby w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych.
Podczas szkolenia uwaga uczestników zwrócona zostanie na charakterystykę zagrożeń wynikających z pożaru, tj. przegrzanie, odwodnienie, toksyczność dymu, ograniczona widoczność oraz na ryzyko występowania u strażaków chorób nowotworowych. Realizacja zajęć praktycznych będzie obejmować m.in. zasady bezpieczeństwa podczas działań, tematykę pożaru wewnętrznego i jego rozwoju, podstawy zabezpieczania i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych, rozpoznanie pożaru metodą BE-SAHF, techniki operowania prądami gaśniczymi, taktykę gaszenia pożarów, w tym wentylację taktyczną i analizę studiów przypadków.
Podczas każdego dnia warsztatów uczestnicy będą mieli okazję obserwacji różnych pokazów i demonstracji m.in.: pokazu pirolizy drewna w kolbie, pokazu granic wybuchowości/palności z wykorzystaniem akwarium, czterech modeli domków ogniowych do pokazu w małej skali (ang. dolls house), wizualizację strugi powietrza z użyciem wentylatora.
Zajęcia praktyczne będą odbywały się w trenarzeże ogniowym tzw. „ćwiczenia gorące” oraz w komorze rozgorzeniowej.
Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję ćwiczenia m.in. technik operowania prądami gaśniczymi, zastosowania różnych sposobów budowy, prowadzenia i zabezpieczania linii gaśniczych (np. pakiety wężowe), ćwiczenia postępowania podczas otwierania drzwi w budynku objętym pożarem, współpracę w rocie i przemieszczanie się w pomieszczeniach zadymionych podczas wprowadzania linii gaśniczej i wycofywania się z linią gaśniczą (np. po schodach) oraz sposoby prowadzenia wentylacji taktycznej.
Pliki do pobrania:
Dane kontaktowe:
Katarzyna Koszczewska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: (34) 34-77-563, fax: (34) 34-77-104.