Centralna Szkoła PSP w Częstochowie,
ul. Sabinowska 62/64, 42-200 Częstochowa

tel.:  (34) 34-77-000
e-mail: cspspcz@cspsp.pl

REGON: 150 123 657,  NIP: 573-11-77-649,
BIP, ePUAP /cspsp_czestochowa/SkrytkaESP

Developed in conjunction with Joomla extensions.

Terminy szkoleń inspektorów ochrony przeciwpożarowej na 2024 rok:

• szkolenie IOP w formie hybrydowej

• szkolenie IOP AKTUALIZACJA


 

Szkolenie taktyczne

Szkolenie z zakresu kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie taktycznym

Szkolenie realizowane jest zgodnie z programem zatwierdzonym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 8 marca 2019 r.

Szkolenie realizowane jest w formie 2 dni zajęć dydaktycznych, koszt szkolenia obejmuje zakwaterowanie i wyżywienie zgodnie ze stawką delegacyjną.

Celem szkolenia jest doskonalenie wiedzy i umiejętności z zakresu kierowania działaniami ratowniczymi podczas różnych zdarzeń ratowniczych, których rozmiar i charakter wymaga użycia zasobów ratowniczych w siłach nieprzekraczających wielkością jednego batalionu lub sił, w których składzie znajdują się specjalistyczne grupy ratownicze.

 

Regulamin hotelowy

Program szkolenia

 

Dane kontaktowe:

Agata Szewczuk, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: (34) 34-77-564, fax: (34) 34-77-104.

Pożary wewnętrzne

Szkolenie realizowane jest zgodnie z  programem zatwierdzonym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 3 grudnia 2015 r.

Szkolenie w zakresie gaszenia pożarów wewnętrznych zorganizowane jest w formie 5 dni zajęć dydaktycznych. Celem szkolenia jest przygotowanie słuchaczy do skutecznego i bezpiecznego prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych podczas pożarów wewnętrznych oraz podniesieniu poziomu jego świadomości odnośnie zagrożeń wynikających z pracy w środowisku popożarowym.

Termin szkolenia:

1) 27-31 marca 2017 roku

Zgodnie z zaleceniami Komendy Głównej PSP zajęcia podczas szkolenia poprowadzą przeszkoleni instruktorzy z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych oraz wykładowcy zewnętrzni z wieloletnim doświadczeniem służby w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych.

Podczas szkolenia uwaga uczestników zwrócona zostanie na charakterystykę zagrożeń wynikających z pożaru, tj. przegrzanie, odwodnienie, toksyczność dymu, ograniczona widoczność oraz na ryzyko występowania u strażaków chorób nowotworowych. Realizacja zajęć praktycznych będzie obejmować m.in. zasady bezpieczeństwa podczas działań, tematykę pożaru wewnętrznego i jego rozwoju, podstawy zabezpieczania i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych, rozpoznanie pożaru metodą BE-SAHF, techniki operowania prądami gaśniczymi, taktykę gaszenia pożarów, w tym wentylację taktyczną i analizę studiów przypadków. 

Podczas każdego dnia warsztatów uczestnicy będą mieli okazję obserwacji różnych pokazów i demonstracji m.in.: pokazu pirolizy drewna w kolbie, pokazu granic wybuchowości/palności z wykorzystaniem akwarium, czterech modeli domków ogniowych do pokazu w małej skali (ang. dolls house), wizualizację strugi powietrza z użyciem wentylatora.

Zajęcia praktyczne będą odbywały się w trenarzeże ogniowym tzw. „ćwiczenia gorące” oraz w komorze rozgorzeniowej.

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję ćwiczenia m.in. technik operowania prądami gaśniczymi, zastosowania różnych sposobów budowy, prowadzenia i zabezpieczania linii gaśniczych (np. pakiety wężowe), ćwiczenia postępowania podczas otwierania drzwi w budynku objętym pożarem, współpracę w rocie i przemieszczanie się w pomieszczeniach zadymionych podczas wprowadzania linii gaśniczej i wycofywania się z linią gaśniczą (np. po schodach) oraz sposoby prowadzenia wentylacji taktycznej. 

Pliki do pobrania:

Plan szkolenia

Skierowanie

Regulamin hotelowy

 

Dane kontaktowe:

Katarzyna Koszczewska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: (34) 34-77-563, fax: (34) 34-77-104.

 

Transport towarów niebezpiecznych

Szkolenie realizowane jest zgodnie z  programem zatwierdzonym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 09 lipca 2014 r.

Celem szkolenia jest przygotowanie słuchaczy do skutecznego i bezpiecznego rozpoznania oraz prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych podczas zdarzeń w transporcie towarów niebezpiecznych (ADR, RID, ICAO, ADN, IMDG).

 

Regulamin hotelowy

 

Dane kontaktowe:

Tomasz Wolski, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: (34) 34-77-565, fax: (34) 34-77-104.

 

Szkolenie doskonalące dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t. (UKIER)

Szkolenie doskonalące dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t. (UKIER) realizowane w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie na podstawie Programu Szkolenia doskonalące dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t. zatwierdzonego przez Komendanta Głównego PSP w dniu 14.12.2022 r. (https://www.gov.pl/web/kgpsp/programy-szkolen-doskonalacych) ma na uwadze poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie zawodowe kierowców pojazdów uprzywilejowanych kategorii „C”, bezpiecznego wykonywania manewrów na drodze oraz praktyczne doskonalenie techniki jazdy w warunkach specjalnych w zakresie prawa jazdy kategorii „C”.

W programie zawarte są zagadnienia związane z ruchem drogowym i transportem wykonywanym przez pojazdy pożarnicze, jak również treści bezpośrednio odnoszące się do posiadanych predyspozycji i umiejętności przez strażaków (kierowców). Szkolenie obejmuje zajęcia z funkcjonariuszem policji i inspektorem transportu drogowego, psychologiem oraz instruktorem techniki jazdy pojazdów ciężarowych i osobowych na torze manewrowym i płycie poślizgowej w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy.

Niewątpliwie uczestnicy szkolenia kierowców pojazdów uprzywilejowanych zweryfikują posiadaną wiedzę i nawyki oraz zdobędą nowe umiejętności, które przyczynią się do redukcji liczby wypadków i ograniczenia ich skutków.

 

Terminy szkoleń:

  • 26.02 – 27.02.2024 r.
  • 11.03 – 12.03.2024 r.
  • 22.04 – 23.04.2024 r.
  • 13.05 – 14.05.2024 r.
  • 20.05 – 21.05.2024 r.
  • 10.06 – 11.06.2024 r.
  • 16.09 – 17.09.2024 r.
  • 21.10 – 22.10.2024 r.

 

Pliki do pobrania:

Skierowanie

Umowa na szkolenie z zakwaterowaniem i wyżywieniem

Regulamin hotelowy

 

Dane kontaktowe:

Katarzyna Koszczewska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: (34) 34-77-563, fax: (34) 34-77-104.

 

Szkolenia energetyczne

„Prąd elektryczny, a zagrożenia dla strażaków”

Wychodząc naprzeciw zagrożeniom wynikającym z występowania prądu elektrycznego w czasie działań ratowniczych, Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej  przedstawia ofertę szkoleniową skierowaną do jednostek wchodzących w skład KSRG.

Szkolenie będzie prowadzone przez pracowników Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej, a także specjalistów z zewnątrz. Uczestnicy  szkolenia  zapoznają  się  z  aktualnymi  przepisami w zakresie  BHP związanymi z pracą w obszarze instalacji i urządzeń elektrycznych, zagrożeniem pożarowym, porażeniowym, a także sposobami ochrony przed zagrożeniami oraz ratowaniem osób porażonych prądem elektrycznym.

Zajęcia realizowane są w formie praktycznej w laboratoriach z zakresu profilaktyki pożarowej w elektroenergetyce oraz na poligonie szkolnym.

 

Program szkolenia obejmuje:

  1. Zagrożenia pożarowe wynikające z instalacji i urządzeń elektrycznych – ćwiczenia laboratoryjne z zakresu (2h):
  • zjawisk zachodzących w kablach i połączeniach styków w urządzeniach i aparatach elektrycznych oraz powstałych w wyniku pożaru produkty spalania
  • wpływu pracy instalacji i urządzeń elektrycznych na powstanie i rozprzestrzenianie się pożaru oraz metod jego ograniczenia
  1. Sprzęt detekcyjny i prądotwórczy – ćwiczenia z instruktażem (3h)
  • podręczny sprzęt detekcyjny – zasada działania i metody stosowania
  • zespoły prądotwórcze – kontrola i konserwacja
  1. Ochrona osobista (1h)
  •  podstawowe wyposażenie strażaków do pracy w obrębie czynnej sieci lub instalacji elektrycznej
  •  ochrona indywidualna ratowników przed porażeniem pośrednim i bezpośrednim
  •  zagrożenia związane z napięciem krokowym oraz metody jego ograniczania

 

Regulamin hotelowy

 

Dane kontaktowe:

Tomasz Wolski, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: (34) 34-77-565, fax: (34) 34-77-104.

Ratownictwo chemiczne i ekologiczne

Szkolenie specjalistyczne w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego

Szkolenie realizowane jest zgodnie z programem zatwierdzonym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 26 czerwca 2014 r.

Szkolenie w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego zorganizowane jest w formie dwóch pięciodniowych zjazdów zakończonych egzaminem. Celem szkolenia jest przygotowanie słuchacza do skutecznego i bezpiecznego prowadzenia działań ratowniczych z zakresu ratownictwa chemicznego i ekologicznego podczas zdarzeń z udziałem niebezpiecznych substancji chemicznych, biologicznych i promieniotwórczych.

 

Regulamin hotelowy

 

Dane kontaktowe:

Katarzyna Koszczewska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: (34) 34-77-563, fax: (34) 34-77-104

 

Szkolenie CBRNE

Szkolenie specjalistyczne w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom chemicznym, biologicznym, radiologicznym, nuklearnym i wybuchowym

Szkolenie realizowane jest zgodnie z programem zatwierdzonym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 26 czerwca 2014 r.

Szkolenie CBRNE zorganizowane jest w trakcie 5 dni: 4 dni zajęć dydaktycznych oraz egzaminu w ostatnim dniu szkolenia.

Celem szkolenia jest przygotowanie słuchaczy do wykonywania czynności ratowniczych w sytuacji zagrożenia czynnikami o charakterze chemicznym, biologicznym, radiologicznym, nuklearnym oraz materiałami wybuchowymi (CBRNE).

 

Regulamin hotelowy

Program szkolenia

 

Dane kontaktowe:

Agata Szewczuk, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: (34) 34-77-564, fax: (34) 34-77-104.

 

Szkolenie specjalistyczne kierowców - operatorów z drabiną mechaniczną

W oparciu o program szkolenia zatwierdzony przez Komendanta Głównego PSP w dniu 10 lipca 2006 r. informujemy, iż w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie planowane są cykle szkoleń specjalistycznych dla kierowców operatorów samochodów z drabiną mechaniczną.

Zajęcia prowadzone będą przez wykładowców i instruktorów z zewnątrz, którzy posiadają wiedzę i umiejętności potwierdzone certyfikatami producentów odpowiednich marek i modeli drabin. Oferta szkoleniowa skierowana jest dla strażaków ratowników pełniących służbę w jednostkach ratowniczo – gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej oraz dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych pełniących służbę w jednostkach OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego.

O szczegółowych terminach realizacji szkoleń Komendy PSP oraz osoby zainteresowane będą informowane na bieżąco. Formularz zgłoszeniowy należy przesłać pod numer fax (34) 34-77-104.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. (34) 34-77-563.

 

Regulamin hotelowy

 

Dane kontaktowe:

Katarzyna Koszczewska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: (34) 34-77-563, fax: (34) 34-77-104.

Szkolenie w zakresie hakowego - sygnalisty

Szkolenie w zakresie hakowego – sygnalisty dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej

Szkolenie hakowego – sygnalisty realizowane jest zgodnie z  programem zatwierdzonym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 01 października 2013 r.

Program szkolenia obejmuje 8 godzin dydaktycznych.

Ukończenie szkolenia uprawnia do wykonywania zadań hakowego – sygnalisty podczas transportu materiałów i innych przedmiotów za pomocą żurawi samojezdnych przenośnych
w trakcie prowadzonych działań ratowniczo – gaśniczych.

Dane kontaktowe:

Katarzyna Koszczewska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: (34) 34-77-563, fax: (34) 34-77-104.

Regulamin hotelowy

Podkategorie

Additional information